Biskupství českobudějovické a jeho diecézní charita: Společně pro Ukrajinu

Diecézní charita České Budějovice, jejímž zřizovatelem je Biskupství českobudějovické, je hlavní organizační složkou, která nyní koordinuje pomoc Ukrajině v naší diecézi. Diecézní charita přijímá podporu od dárců, nabízí služby a pomoc v zasažených oblastech a také pomoc občanům Ukrajiny na území naší diecéze. Diecézní charita velmi úzce spolupracuje s Jihočeským krajem, konkrétně s Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU). Diecézní charita v rámci toho vede například evidenci nabídek a poptávek ubytování pro celý Jihočeský kraj.

Všechny informace jsou průběžně aktualizované na odkazu https://www.dchcb.cz/spolecne-pro-ukrajinu/

Biskupství českobudějovické a jeho diecézní charita: Společně pro Ukrajinu

Jak můžete pomoci?

Finanční pomoc Ukrajincům na jihu Čech

Finanční dar můžete zaslat na sbírkový účet číslo 1000039989/5500 s variabilním symbolem 200. Vaším příspěvkem pomůžete Ukrajincům, kteří uprchnou před válkou na jih Čech.

Postní almužna

Od 2. března probíhá v celé českobudějovické diecézi každoroční Postní almužna, jejíž výtěžek bude letos věnován na pomoc Ukrajincům u nás.  

Finanční pomoc lidem na Ukrajině

Charita Česká republika vyhlásila finanční sbírku na zajištění základních potřeb. Pomoc je realizovaná prostřednictvím Charity Ukrajina. Sbírku je možné podpořit bezhotovostní platbou na sbírkový účet. Sbírkový účet má číslo 55660022/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 104. Druhou možností je zaslání dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90.

Ubytování

Přijímáme nabídky ubytování pro Ukrajince. Vyplňte náš FORMULÁŘ. Případně nás kontaktujte na e-mail ukrajina2022@dchcb.charita.cz nebo tel.: +420 733 741 405.

Materiální pomoc

Sbírku materiální pomoci neorganizujeme, vyplňte formulář na webu Jihočeského kraje nebo Nábytkové banky.

Potravinová pomoc

Chtěli byste poskytnout dar ve formě potravin? Kontaktujte Potravinovou banku Jihočeského kraje

Dobrovolnictví
Hledáme dobrovolníky s plynulou znalostí ukrajinštiny.

O možnostech pomoci v jednotlivých regionech se můžete informovat u místních Charit.

Potřebuji pomoc/ український

Poradna pro cizince a migranty

Kanovnická 18, 370 01 České Budějovice, tel.: 734 435 344, e-mail: cizinci@dchcb.charita.cz. Provozní doba: pondělí – pátek od 8:00 do 12:00 a od 12:30 do 16:00. Naše Poradna pro cizince a migranty nabízí odborné sociální poradenství – sociální (zejména zaměstnání, pojištění apod.), sociálně-právní, právní a pobytové.

Odbor azylové a migrační politiky

Pražská třída 1257/23 (1. patro), 370 01 České Budějovice, tel.: +420 732 250 873, +420 603 362 552, e-mail: cizinci@dchcb.charita.cz. Pracovnice Charity a dobrovolníci Vám mohou poskytnou přímou asistenci při vyplňování žádostí či pomoci v komunikaci s pracovníky.

Ubytování a potravinová pomoc

Rádi také pomůžeme s hledáním ubytování (tel.: +420 734 683 278, e-mail: ukrajina2022@dchcb.charita.cz) a zajištěním potravinové pomoci.

Krizová linka

Pracovníci nonstop krizové linky si s Vámi mohou promluvit o tom, co se děje na Ukrajině. Pokud se necítíte dobře, potřebujete s někým sdílet to, co jste zažil/a či prožíváte, nezůstávejte na to sami, neváhejte kontaktovat naše pracovníky na tel.: +420 734 435 344.

Nejčastější otázky

Co budu potřebovat na cestu do ČR?

Biometrický pas (v případě, že jej nemám, tak další osobní doklady – pokud možno s fotografií) osobní věci pro naplnění základních životních potřeb. Pokud nemáte biometrický pas, je nutné se po příjezdu do ČR nahlásit na cizinecké policii. 

Nemám žádný osobní doklad, co mohu dělat?

Po příjezdu do ČR kontaktovat cizineckou policii a dále ukrajinskou ambasádu.

Přicestoval jsem nově do ČR, mám tady zázemí (rodina, známí, ubytování a strava zajištěná dobrovolníky a neziskovými organizacemi), mám si něco vyřídit?

Na území ČR můžete po dobu 90 dní pobývat v rámci bezvízového styku. Je nutné zaregistrovat se na Policii ČR. Pokud se budete chtít zapojit do běžného života a začít pracovat, je možné požádat si o speciální druh dlouhodobého víza, které se vyřizuje na pracovištích MV OAMP. V návaznosti na to je pak možné najít si práci a na Úřadu práce si vyřídit povolení k zaměstnání.

Přicestoval jsem nově do ČR a nemám tady žádné zázemí, nemám se kde ubytovat a potřebuji asistenci. Co mám dělat?

Kontaktujte pracovnice Poradny pro cizince a migranty na tel. čísle +420 734 435 344, které Vám mohou pomoci zprostředkovat informace a tak se zorientovat, dále Vám mohou pomoci zprostředkovat ubytování či přímou pomoc (potraviny, hygienu apod.). Dále můžete kontaktovat infolinku na čísle +420 974 801 802. Je také možné se osobně dostavit do Registračního humanitárního střediska Vyšní Lhoty, adresa: Vyšní Lhoty 234, 739 51, kde vám bude poskytnuta další asistence.

Co budu potřebovat k žádosti o dlouhodobé vízum?

Vyplněný tiskopis, který je dostupný na pracovišti OAMP, v Poradně pro cizince a migranty či na stránkách MVCR.cz; cestovní pas, pokud jej máte a je platný; Vaši fotografii ve formátu 45 x 35 mm.

Může za mnou do ČR přijet rodina?

Ano, může. Nutné opětovně přicestovat na základě předložení biometrického pasu, pokud jej nemáte, je nutno se po příjezdu nahlásit na cizinecké policii. Následně možno žádat o speciální dlouhodobé vízum.

Potřebuji po příjezdu do ČR zdravotní pojištění?

Ano, v ČR je nutné zřídit si zdravotní pojištění. Pokud Vám bude uděleno speciální dlouhodobé vízum, budete automaticky zařazeni do veřejného zdravotního pojištění. Pokud budete zaměstnán, budete ze zákona pojištěn ve veřejném zdravotním pojištění, pokud nebudete mít vízum ani nebudete zaměstnán, musíte mít zajištěno pojištění vlastní.

Bude mi končit pobytové povolení, co mám dělat?

Pokud platnost vašeho pobytového oprávnění (schengenského víza / sezónního víza / mimořádného pracovního víza) vyprší za dobu kratší než 14 dnů a nemůžete se kvůli konfliktu vrátit na Ukrajinu, je nutné dostavit se na pracoviště OAMP. V návaznosti na probíhající konflikt je umožněno zažádat si o speciální druh dlouhodobého víza. Pokud máte platné povolení k zaměstnání, můžete nadále pracovat. V opačném případě je nutné vyřídit si povolení k zaměstnáni.

Jak nás můžete kontaktovat?

Telefonicky na číslech:

+420 734 435 344

+420 732 250 873

+420 603 362 552

Prostřednictvím e-mailu cizinci@dchcb.charita.cz

Osobně v Poradě pro cizince a migranty, Diecézní charita České Budějovice, Kanovnická 18, 370 01 České Budějovice

Osobně na Odboru azylové a migrační politiky, Pražská třída 1257/23, 370 01 České Budějovice

Další důležité informace a odkazy:

Pomáhej Ukrajině – nabídky pomoci

Asistenční linka Charity České republiky pro občany Ukrajiny, tel.: +420 731 432 431

Asistenční a objednávací linka Oddělení pobytu cizinců pro Jihočeský kraj, tel.: +420 974 801 801

Informace pro občany Ukrajiny – Ministerstvo vnitra České republiky